تهران، اتوبان ستاری ، بلوار لاله ، نبش مجاهد کبیر شمالی ، پلاک ۱۳، طبقه دوم ، واحد۳
021-44478930 09121306522

دیوار سبز

دیوار سبز (دیوار زنده)

دیوار سبز یا دیوار زنده به دیواری گفته می شود که به صورت سازه مستقل و یا بخشی از یک ساختمان، با پوشش گیاهی پوشانده شده باشد. دیوارهای سبز سیستم هایی هستند که در آن گیاهان بالارونده یا بوته های معلق، سطح دیوار را می پوشانند. این گیاهان می توانند مستقیما در زمین در پای سازه کاشته شوند یا در گلدان هایی در ارتفاع مشخصی از نما قرار گیرند. دیوار سبز فناوری نوینی است که امروزه جایگاه خود را به آرامی در شهر های معاصر و مترقی جهان پیدا کرده است . هرچند نظریه دیوار سبز نسبتا جدید الظهور است اما ایده آن قرن ها پیش در تمدن بین النهرین و در باغ های معلق بابل که یکی از شگفتی های هفت گانه جهان است شکل گرفته است.

امروزه با توجه به گسترش شهرنشینی و نبود فضا و زمین کافی برای احداث پارک ها و بوستان ها و توسعه افقی عرصه های فضای سبز، ترویج ایجاد دیوارهای سبز و باغ های عمودی بسیار لازم و ضروری است تا بتوان از نمای ساختمان ها جهت تحقق این مهم استفاده کرد . با توجه به مساحت دیوار و شرایط موجود، دو گروه اصلی دیوار سبز شامل نمای سبز با استفاده از گیاهان بالارونده و دیوار زنده با استفاده از پانل های پیش ساخته جهت کاشت گیاهان می تواند مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری از سطوح غیرقابل استفاده، دارای پتانسیل خوبی برای ایجاد دیوار و پوشش های سبز هستند، دیوارهای سبز عایق صدا بوده و موجب بهبود وضعیت اقلیمی و هوای محیط و تعدیل پدیده جزیره گرمایی می شوند ، همچنین محافظ ساختمان بوده و موثر در سرمایش در تابستان و عایقی مناسب در زمستان می باشند، این پوشش ها به نگهداری گونه های مختلف گیاهی در شهر کمک کرده و موجب افزایش ارزش ملک خواهند شد. لازم به ذکر است استفاده از فناوری دیوار سبز عامل افزایش زیبایی در ساختمان ها بوده و موجب بهبود کیفیت محیط زیست می شوند .

انواع دیوار سبز

با توجه به طراحی کلی دیوار سبز بر روی نما، موقعیت نمای ساختمان و بودجه در نظر گرفته شده، در یک دسته بندی کلی انوع دیـوار سبز شامل دیوار زنده (پنل های مدولار) یا نمای سبز (گیاهان بالا رونده) و یا ترکیبـی از هـر دو نـوع می باشد . هر کدام از سیستم های انتخابی دیوار سبز مزایا و محدودیت های خود را داشـته و بـا توجـه بـه شرایط خاص و نیازهای پروژه یکی از انواع و یا ترکیبی از آن می تواند اجرا شود.

 

اجرای انواع دیوار سبز دیوار زنده دیوار فعال کابلی مدولار green wallاجرای انواع دیوار سبز دیوار زنده دیوار فعال کابلی مدولار green wall

مزایای اجرای دیوار سبز

  • در نقاطی که امکان توسعه سطوح سبز افقی در فضاهای شهری محدود و یا ناممکن است فضاهای سبز عمودی می توانند بازده اکولوژیکی مشابه ای را جهت تلطیف شرایط نامناسب محیطی بوجود آورند .
  • دیوار سبز از نظر زیست محیطی برای صرفه جویی در مصرف انرژی ، اقتصاد ، مباحث اجتماعی ، روان شناسی ، فرصت های تفریحی ،کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، پیش گیری از ایجاد جزایر گرمایی ، بهبود کیفیت هوا، آب و جنبه های زیباشناسانه و هنری دارای کاربردهای وسیع و مزایای قابل توجهی است.
  • دیوار سبز دارای تاثیرات اکولوژیکی و تاثیرات فضایی – محیطی است. تاثیرات اکولوژیکی دارای اثراتی همچون آلودکی صوتی ،کاهش آلودگی هوا ، افزایش سرانه فضای سبز ، تولید اکسیژن بیشتر و کاهش ذرات گرد و غبار می باشد.
  • از دیگر تاثیرات دیوار سبز در تلطیف هوا تاثیرات فضایی – محیطی است که خود اثراتی چون تاثیر بروی رفتار انسان ها و پویایی ذهنی و و رفتاری آن ها وافزایش کیفیت محیط زیست را در پی دارد.
  • فناوری دیوار سبز علاوه بر اینکه به ما اجازه می دهد در فضاهای محدود تنوعی از گیاهان را داشته باشیم مزایای دیگری نیز دارد . از جمله این که گیاهان در حال رشد روی داربست ها یا آلاچیق ها می توانند باعث ایجاد سایه و تعدیل گرمای هوای شهر و منازل مسکونی شوند همچنین جلوه های بصری زیبایی را فراهم می آورند (فصلنامه ایران شهرساز ، ۴۱ و ۴۲ ).

اجرای انواع دیوار سبز دیوار زنده دیوار فعال کابلی مدولار green wallاجرای انواع دیوار سبز دیوار زنده دیوار فعال کابلی مدولار green wall


سوالات متداول دیوار سبز چکادبام

دیوار سبز چکادبام


دیوار سبز چکادبام

اجرای دیوار سبز به سبک چکادبام شامل ۳ روش زیر است:

۱- دیوار سبز فعال کابلی

۲- دیوار سبز مدولار ، که خود بر حسب تراکم فضای سبز ایجاد شده تیپ بندی می شود.

۳- دیوارسبز حجمی


دیوار سبز مدولار و پرتابل متشکل از فلاور باکس های ۱۵*۱۵*۱۰۰ سانتی متری از جنس ورق گالوانیزه با رنگ پودری کوره ای استاتیک می باشد که با فواصل معینی از هم بر روی دیوار نصب و اجرا می گردند که این نوع طراحی این امکان را می دهد که با طراحی نوع چینش و موقعیت فلاورباکس ها و تغییر نوع گیاهان مورد استفاده با رنگ های متنوع طرح های سفارشی و بدیعی را پدید آورد


نصب و اجرای دیوار سبز چکاد بام بدلیل روش اجرای و مدولار و پرتابل بودن اقلام بسیار ساده می باشد. دیوار سبز فعال کابلی: در این روش ابتدا اسکوب هایی از جنس استیل بر روی دیوار مورد نظر با فواصل معین طبق طرح ، نصب شده سپس سیم های روکش دار با ضریب حرارتی پایین و مخصوص دیوار سبز فعال کابلی، از داخل اسکوپ ها رد شده و پس از بافته شدن طبق طرح مورد نظر، فلاور باکس های مخصوص دیوار سبز با توجه طرح، نصب و سپس کاشت گیاهان انجام می گیرد. دیوار سبز مدولار: در این روش فلاورباکس های مخصوص دیوار سبز مدولار بر روی دیوار با فواصل معین و از پیش تعیین شده طبق طراحی صورت گرفته، بر روی دیوار نصب و سپس کاشت گیاهان انجام می گیرد. دیوار سبز حجمی: این دیوار سبز به معنی واقعی کلمه مدولار بوده ، متشکل از فلاور باکس هایی به ابعاد ۳۰*۸۰ می باشد که با توجه به طرح و ابعاد و اندازه مورد نظر بصورت شطرنجی بر روی یکدیگر قرار گرفته، بست و اتصال خورده و نصب آن توسط تیم متخصص چکاد بام انجام می گیرد.


دیوار سبزد سه تیپ مدولار، فعال کابلی و حجمی قابل اجرا در فضاهای داخلی نیز می باشد. همچنین شرکت چکاد بام با در نظر گرفتن سلیقه شما کارفرمای عزیز پردیس دکوراتیو چکاد بام را برای سهولت در حمل و نصب در قالب دیوار سبز مینیاتوری مدولار( قابل حمل و جابجایی آسان و کاشت انواع گیاهان) و نیز فلاور باکس ها به همراه پشت بند قابی (مدل پرتابل و مینیاتوری دیوار سبز فعال کابلی) را تولید و آماده استفاده و نصب در فضاهای داخلی شما عزیزان می باشد.


Call Now Button