تهران، جنت اباد جنوبی، انتهای چهار باغ شرقی ،خیابان یاس، کوچه یاس نهم ، پلاک ۱۲
021-44478930 09121306522

اجرای روف گاردن به سبک پرتابل و مدولار

تعریف روف گاردن

روف گاردن ، به طور کلی به معنای باغ بام می باشد در واقع به پوششی از گیاهان بر روی پشت بام ساختمان گفته می شود . امروزه با وجود بیماری کرونا و محدود شدن تعاملات اجتماعی، روف گاردن می تواند بهترین فضا برای برگزاری مهمانی ها و جلسات کاری باشد.

ساختمان هایی با کاربری های متفاوت همچون مسکونی، اداری و یا تجاری می توانند بام سبزهایی با رویکردهای تفریحی ، فضای بازی ، دورهمی ، دفتر کار یا غذاخوری …  و با المان هایی همچون آلاچیق، آبنما، بستر کاشت، فضای بازی کودکان و … را بر روی پشت بام خود داشته باشد.

 

روند اجرای پروژه روف گاردن مدولار چکادبام به روش پرتابل مدولار

 

در ابتدا کارشناسان متخصص تیم چکادبام جهت بازدید از پروژه و دادن مشاوره های لازم به محل پروژه اعزام می گردند و پس از بازدید رایگان، ارائه کاتالوگ و لیست قیمت شفاف و برداشت محل پروژه بر اساس نیازهای کارفرما طراحی دو بعدی و سه بعدی در قالب دو الی سه طرح، براساس تیپ بندی روف گاردن شرکت چکاد بام انجام می شود.

این طرح ها که براساس هزینه اجرا تفکیک شده است، با دو بازه­ی قیمتی متفاوت انجام می شود. در پیش فاکتورهای ارائه شده هزینه اقلام، اجرا و حتی مدت زمان لازم جهت اجرای بام سبز به صورت کاملا شفاف به کارفرمای محترم ارائه می گردد.

پس از عقد قرارداد، بیشتر اقلام در کارخانه شرکت چکادبام ساخته می شود و به صورت پیش ساخته به محل پروژه ارسال میگردد. این امر سبب تسریع بخشیدن به اجرای روف گاردن می شود. بخش سازه در محل پروژه اجرا می گردد. نکته حائر اهمیت در اجرای روف گاردن به روش پرتابل، نداشتن هیچ گونه اتصال به کف بام می  شود. تمام سازه ها بدون نیاز به هیچگونه زیرسازی و بیس پلیت روی بام اجرا می گردد.

تنها نکته ای که باید در اجرای روف گاردن به روش پرتابل و مدولار در نظر بگیریم آن است که پس از ایزوگام و اطمینان از عایق بندی مناسب آن با سه سانتی متر ملات محافظ (ملات ماسه و سیمان) و یا در بهترین حالت با سنگ و یا سرامیک آن را کاور کنیم. در این صورت سایت شما آماده اجرای روف گاردن می باشد.

 

روف گاردن تهران

امروزه در کلان شهرهای ایران همچون تهران، آلودگی هوا و آلودگی صوتی تاثیر ناسزایی در روند زندگی شهروندان گذاشته است. تهران به پایتخت آلودگی و هیاهوی تبدیل شده است و نمای شهر را به نمایی کدر و زشت تبدیل کرده است.

اجرای روف گاردن  در تهران، می تواند سرانه پوشش گیاهی در این شهر را افزایش دهد و شهر را از نظر بصری زیبا سازد. از طرفی شهروندان می توانند پارک خصوص خود را داشته باشند و به دور از هرگونه سرو صدا و آلودگی از این فضا و آرامش آن استفاده کنند.

 روف گاردن امروزه به یک اصل مهم در ساختمان سازی تبدیل شده است.

اما آنچه که روف گاردن ها را از هم مجزا می کند، روش اجرای آن است. یکی ازپرکاربرد ترین و سریعترین روش های اجرای روف گاردن، روش پرتابل و مدولار است. در این روش بخش اعظمی از کار به صورت پیش ساخته به محل پروژه ارسال میشود. از این رو این روش یکی از پرطرفدار ترین روش ها در خصوص اجرای روف گاردن است.

تیپ بندی روف گاردن

در شرکت چکادبام، اجرای روف گاردن براساس هزینه و طراحی همچون مقدار پوشش گیاهی، نوع کفسازی، و مقدار سازه و … به پنج دسته رویایی، ساحلی، مینیاتوری، لاکچری و ارگانیک تقسیم میشوند. لازم به ذکر است که در همه این تیپ بندی ها از بهترین متریال استفاده می شود و این تقسیم بندی در کیفیت تاثیری ندارد و تفاوت در تیپ های مذکور تنها در تعداد و نوع اقلام انتخابی توسط کارفرما می باشد.

 

تیپ رویایی

اگر به پوشش گیاهی علاقه دارید و دوست دارید بیشتر فضای بامتان به پوشش گیاهی اختصاص یابد تیپ رویایی بهترین گزینه است. این تیپ برای کفسازی بیشتر از چوب پلاست استفاده شده است و شن تزئینی درصد کمی از کفسازی را در بر می گیرد.

تیپ رویایی
تجهیزات جانبی (درصد) پوشش کف چوبی (درصد) پوشش گیاهی (درصد) پوشش کف با شن تزئینی (درصد)
۲۰ ۲۰ ۵۰ ۱۰
روف-گاردن-بلوار-فردوس-1-(4)

تیپ ساحلی

آنگونه که از اسم این تیپ مشخص است، شن تزئینی بیشترین مقدار کفسازی را تشکیل داده است. مقدار استفاده از پوشش گیاهی متوسط است و بقیه طراحی به کفسازی چوب پلاست و تجهیزات جانبی همچون نیمکت ها اختصاص یافته است.

 

تیپ ساحلی
تجهیزات جانبی (درصد) پوشش کف چوبی (درصد) پوشش گیاهی (درصد) پوشش کف با شن تزئینی (درصد)
۱۵ ۵ ۲۵ ۵۵

تیپ ارگانیک

در تیپ ارگانیک شما برای اجرای روف گاردن می توانید از شن تزئینی و گیاهان به نسبت یکسان استفاده کنید و درصد کمی پوشش کف چوب و تجهیزات در نظر بگیرید.

 

تیپ ارگانیک
تجهیزات جانبی (درصد) پوشش کف چوبی (درصد) پوشش گیاهی (درصد) پوشش کف با شن تزئینی (درصد)
۱۰ ۱۰ ۴۰ ۴۰

تیپ مینیاتوری

اگر شما در بامتان دوست دارید پوشش گیاهی بیشتری داشته باشید و کفسازی بیشتر از شن تزئینی و سپس از کفسازی چوب استفاده شده باشد و تجهیزات جانبی بام همچون میز و نیمکت به طور کم ولی کافی در اختیار داشته باشید، تیپ لاکچری بهترین انتخاب می تواند باشد.

تیپ مینیاتوری
تجهیزات جانبی (درصد) پوشش کف چوبی (درصد) پوشش گیاهی (درصد) پوشش کف با شن تزئینی (درصد)
۱۵ ۱۵ ۴۵ ۲۵
روف گاردن

تیپ لاکچری

همان طور که از نام این تیپ پیدا است، از بستر کاشت برای انواع پوشش گیاهی همچون درختچه، گل و گیاهان پوششی در تیپ لاکچری به مقدار زیادی استفاده شده است و از طرفی سازه همچون آتریوم، آلاچیق، پرگولا و … بیشتر بخش روف بام سبز گاردن را به خود اختصاص داده است. در این تیپ تجهیزات جانبی همچون آبنما و میز و نیمکت نیز در نظر گرفه شده است.

 

تیپ  لاکچری
تجهیزات جانبی (درصد) پوشش کف چوبی (درصد) پوشش گیاهی (درصد) پوشش کف با شن تزئینی (درصد)
۳۰ ۲۵ ۴۰ ۵

سابقه اجرای روف گاردن در شرکت چکاد بام

شرکت چکادبام به طور تخصصی  بیش از ۱۰ سال  در زمینه مشاوره ، طراحی و اجرای بام سبز، تراس سبز و دیوار سبز به روش پرتابل و مدولار ، با بیش از ۲۰۰۰ پروژه کوچک و بزرگ موفق همراه با تیم متخصص و مجرب در خدمت شما است.

این شرکت نخستین تولیدکننده‌ی صنعتی تجهیزات روف گاردن و فضای سبز پرتابل مدولار در ایران می باشد و به دلیل دارا بودن کارخانه ی تولیدی محصولات فضای سبز به صورت پیش ساخته، حداکثر سرعت را در در طراحی ،تولید و اجرای پروژه های فضای سبز به همراه دارد.

در ادامه بخوانید  مزایای بام سبز

 

هزینه اجرای روف گاردن

در ابتدا اجرای روف گاردن پروژه ای پر هزینه به نظر می رسد، اما با بررسی دقیق تر می توان دریافت که به دلیل ارزش افزوده ای که اجرای این پروژه برای مالک و ساکنین ساختمان دارد، امری بسیار سود آور بشمار می آید. از طرفی اجرای این امر در ساختمان های پر واحد به دلیل تقسیم شدن هزینه میان همسایگان میتواند امری مقرون به صرفه باشد.

همان طور که اشاره شد به دلیل اجرای بام سبز در شرکت چکادبام با روش پرتابل مدولار، قابلیت کنترل هزینه به راحتی امکان پذیر است. با انتخاب تیپ مورد نظر کارشناسان متخصص چکادبام مشاوره های لازم را در اختیار شما می گذارند تا روف گاردنی با طرح و بودجه مورد نظر شما، اجرا شود.

وزن و بار تحمیلی روف گاردن به سبک مدولار چکادبام

کلیه اقلام روف گاردن چکادبام به صورت پیش ساخته در داخل کارگاه چکادبام ساخته شده و مرحله نصب و اجرای بام سبز توسط تیم اجرایی چکادبام در کوتاه ترین و سریعترین زمان ممکن در محل پروژه انجام می گیرد این شزکت با تکیه بر بار زنده و تبدیل کلیه بارهای بام سبز به بار زنده کلیه مشکلات سازه ای ناشی از بار را حتی برای ساختمان های موجود از بین برده و به صورت کلی کلیه بام ها را واجد شرایط تبدیل به روف گاردن می داند.

بنابر مبحث ششم مقررات ملی ساختمان، حداقل بار زنده برای بام های تخت و با شیب کم برابر ۱۵۰ دکانیوتن بر مترمربع می باشد. از آنجا که اقلام چکادبام در حالت اشباع، دارای وزنی برابر با حداکثر ۵۰ کیلوگرم بر مترمربع هستند، هیچ گونه مشکلی به لحاظ سازه ای ایجاد نخواهند کرد.

 

زیرسازی روف گاردن به سبک مدولار چکادبام

یکی از ویژگی های شرکت چکادبام تسهیل در اجرا، و شاخص ترین ویژگی این روش، عدم نیاز به هیچ گونه زیرسازی حتی در ساختمان های در حال بهره برداری می باشد. به همین دلیل می توان در تمام ساختمان های موجود، در تراس ها و ساختمان های تکمیل شده هم از اقلام چکادبام استفاده نمود و آنها را به بام سبز تبدیل نمود.
به منظور آغاز کار اجرای روف گاردن به سبک چکادبام، نیاز است سطح نهایی بام موزائیک شده باشد. در صورتی که بام ایزوگام شده باشد، تنها به منظور جلوگیری از آسیب به آن یک ملات لیسه ای سه سانتی متری (ملات محافظ) روی ایزوگام کشیده می شود. سپس اقلام چکادبام که به صورت پیش ساخته داخل کارگاه ساخته شده اند در محل مطابق نقشه های اجرایی چیدمان می شوند.

بستر کاشت فضای سبز در روف گاردن ( بام سبز ) به سبک مدولار چکادبام

تمرکز اصلی در طراحی تمامی بستر های کاشت فضای سبز در روف گاردن چکادبام شامل فلاورباکس ها، تری باکس ها و پلنترباکس ها، بر دو لایه بیرونی و داخلی آنها گذاشته شده است.

لایه بیرونی یا نما از ترموود یا چوب پلاست تولیدی شرکت چکادبام تحت عنوان چکاد چوب، با سختی سطحی مناسب، مقاومت بالا نسبت به شرایط محیطی، متناسب با فضاهای باز، و لایه درونی از جنس ورق گالوانیزه با رنگ پودری- کوره ای( مقاوم در برابر زنگ زدگی) ساخته شده است.

همچنین داخل کلیه فلاورباکس ها لایه های فیلتر و زهکش( لایه ژئوسنتتیک و محافظ خاک و لایه نگهدارنده آب و هوادهی ریشه) تعبیه شده است تا شرایط مناسب برای رشد گیاه فراهم باشد.

استفاده از لایه های فیلتر و زهکش در داخل فلاورباکس ها موجب تسهیل خروج آب اضافه و عدم نیاز به تعویض خاک تا ۵ سال را ضمانت می کند. همچنین وجود این لایه های محافظ در داخل بسترهای کاشت، امکان گندیدن آب را به صفرمی  می رساند.

 

تاسیسات روف گاردن به سبک مدولار چکادبام

منافذ خروج آب در کلیه پلنترباکس ها و بستر کاشت فضای سبز، با هدف خروج آب اضافی تعبیه شده است. آب اضافی پس از گذر از لایه فیلتر و زهکش تعبیه شده در پلنترباکس ها، بسیار اندک و کاملاً تمیز و فاقد مواد اضافی می باشد و با توجه به وجود شیب در بام، به سمت کف شور ها حرکت کرده و از سطح بام خارج می شود. بنابراین به هیچ نوع تاسیسات خاصی وجود ندارد.

پوشش گیاهی و آبیاری اتوماتیک روف گاردن ( بام سبز ) به سبک مدولار چکادبام

داشتن تیم متخصص و با تجربه طراحی و اجرای فضای سبز در زمینه روف گاردن، متناسب با ویژگی های اقلیمی ( شامل نور ، جهت و شدت وزش باد، آب و … ) و طراحی صورت گرفته برای بام سبز  اقدام به ارائه طرح کاشت به کارفرما می نماید.

در طراحی کاشت تمرکز اصلی بر انتخای گونه های گیاهی مقاوم به شرایط محیطی شدید و گیاهان همیشه سبز می باشد.

همچنین با توجه به مسئله کمبود آب در کشور ما، بالا بودن هزینه های نگهداری و … جهت سهولت برای افرادی که به دلیل مختلف( مانند مشغله کاری، حجم بالای سفر در طول سال و …) امکان نگهداری و آبیاری گیاهان را ندارند، استفاده از آبیاری اتوماتیک برای تنظیم شرایط در فصول گرم و سرد سال در کلیه ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری و … موجود می باشد.

چکادبام با ارائه مشاوره و بازدید رایگان در فواصل مشخص امکان استفاده از این سیستم را برای همه امکان پذیر نموده است.

آبیاری اتوماتیک به صورت قطره ای در نظر گرفته شده و مجهز به یک کنترلر می باشد. با توجه به تراکم و نوع گیاهان برنامه مشخصی جهت آبیاری در دفعات و فواصل زمانی به دستگاه داده شده و آبیاری به صورت منظم انجام می گیرد.

 

سخن پایانی

و در پایان می توان اشاره کرد با اجرای روف گاردن به سبک پرتابل مدولار می توان با کمترین زمان ممکن و به آسانی و بدون زیر سازی خاصی صاحب روف گاردن شد.

در این سبک به دلیل ساخت اقلام در کارخانه به صورت پیش ساخت و قرار گیری آن ها به سرعت وبدون کوچک ترین آسیب به سطح بام می توان بستر مناسب برای کاشت گیاهان و همچنین محلی مناسب برای استراحت و دورهمی ها و کاربری های متفاوت ایجاد کرد.

اقلام تولیدی در روش پرتابل مدولار کاملا مقاوم و ارزان و بادوام هستند و قابلیت اجرا در هر مساحت و هر مکانی را دارند.

4.9/5 - (50 امتیاز)
Call Now Button