تهران، جنت اباد جنوبی، انتهای چهار باغ شرقی ،خیابان یاس، کوچه یاس نهم ، پلاک ۱۲
021-44478930 09121306522

هزینه اجرای روف گاردن – قیمت روف گاردن

2 (1)

روف گاردن‌ها، که به عنوان باغ‌های روی ساختمان‌ها نیز شناخته می‌شوند،از طرفی در سال های اخیر رشد چشمگیری  در طراحی شهری و معماری داشته اند. با توجه به مزایای زیست‌محیطی و جذابیت ظاهری خود، روف گاردن‌ها در سراسر جهان به سرعت محبوبیت پیدا کرده‌اند. اما یکی از مواردی که ممکن است برای علاقه‌مندان به ایجاد روف گاردن مهم باشد، قیمت گذاری آن است.

 به طور عمومی اجرا یک روف گاردن از متری 2میلیون شروع می شود و متناسب با مقدار سازه، بستر کاشت و … افزایش پیدا می کند.

در این مقاله، به بررسی قیمت روف گاردن‌ها، عوامل مؤثر در آن و مزایایی که با خرید و اجرای یک روف گاردن همراه هستند، خواهیم پرداخت. جهت برآورد هزینه و آشنایی بیشتر با هزینه های نمونه های اجرایی روف گاردن اینجا کلیک کنید.

چرا قیمت گذاری روف گاردن متفاوت است؟

هزینه اجرای روف گاردن  به عوامل متعددی همچون اندازه بام، موقعیت جغرافیایی، طراحی و مواد اولیه، تجهیزات بام و … در تعیین قیمت روف گاردن موثر هستند، که از آنها می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

 

 1. زیرسازی روف گاردن: جهت اجرای روف گاردن نیاز به آماده سازی سطح تمام شده بام وجود دارد. در روش پرتابل- مدولار زیرسازی استاندارد بام شامل ایزوگام (در دو جهت مختلف)، یک لایه ملات ماسه – سیمان روی ایزوگام، و یا موزائیک می باشد. پس از اجرای زیرسازی اولیه، به مدت دو شبانه – روز تست آب باید انجام گیرد.
 2. کفسازی روف گاردن: کفسازی در پشت بام با کمک متریال های متنوع همچون کف چوب پلاست، چمن مصنوعی و ترکیب آن با شن و قلوه سنگ تزئینی می باشد. هر چه میزان مسیرهای چوب پلاست در کف بیشتر باشد هزینه اجرای روف گاردن بالاتر و هرچه میزان شن تزئینی افزایش یابد هزینه اجرای روف گاردن کاهش خواهد یافت. چرا که در کفسازی چوب پلاست علاوه بر بالا بودن هزینه متریال اولیه چوب پلاست، هزینه زیرسازی و دستمزد جزء هزینه های اضافه می باشد. اما شن تزئینی نیاز به زیرسازی و نصب نداشته و قاعدتاً در کم کردن هزینه اجرای روف گاردن بسیار مؤثر است
 3. مقدار سبزینگی روی بام: فضای سبز روی بام میتواند به صورت گیاهان پوششی و یا ترکیبی از درختان و درختچه ها باشد، هرچه میزان درختچه و درخت و تراکم و تعداد آنها بیشتر، قاعدتاً هزینه اجرای روف گاردن بالاتر خواهد بود. این درحالیست که در شرکت چکادبام به دلیل وجود تنوع در بستر کاشت ها، می توان متناسب با بودجه و سلیقه کارفرما، بستر کاشت های مناسبی را پیشنهاد داد.
 4. آبیاری اتوماتیک روف گاردن: جهت نگهداری گیاهان و آبیاری منظم در فواصل مشخص و با توجه به محدودیتهای نیروی انسانی در مراقبت و باغبانی در پشت بام، آبیاری اتوماتیک و یا آبیاری قطره ای هوشمند جزء ضرورتهای اجرای روف گاردن محسوب می گردد. هزینه اجرای آبیاری اتوماتیک در مقایسه با عملکرد آن بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.
 5. نورپردازی روف گاردن: از جمله عناصری که در طراحی لاکچری روف گاردن بسیار مؤثر است، نورپردازی می باشد که متناسب با میزان نور لازم برای فضا، و طراحی انجام شده قیمت گذاری می شود.
 6. تجهیزات جانبی روف پشت بام: از جمله آیتم های تأثیرگذار بر هزینه اجرای روف گاردن، تجهیزاتی همچون آلاچیق ، آتریوم، مبلمان، آبنما، فضاهایی همچون آشپزخانه و … می باشد. آلاچیق ها با توجه به طرح، متراژ و تعداد تأثیر بسزایی در هزینه اجرای روف گاردن ایفا میکند.
در ادامه بخوانید  فلاور باکس چوبی

مزایای روف گاردن:

  • بهبود عملکرد انرژی‌های موجود در ساختمان
  • جذب آب و کاهش جریان سطحی
  • کاهش تأثیر جزئیات حرارتی شهری (urban heat island)
  • بهبود کیفیت هوای داخلی
  • فضای سبز و آرامش برای ساکنان
  • فضایی برای فعالیت‌های تفریحی و تفکر خلاق
 1. هزینه‌ها و بازدهی روف گاردن:
  • هزینه‌های نصب و ساخت
  • هزینه‌های نگهداری و مراقبت
  • تأثیر روف گاردن بر ارزش ساختمان و افزایش ارزش ملک
  • صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی و تأثیر آن بر صورتحساب ساکنان
  • فرصت‌های کسب درآمد از فعالیت‌های مرتبط با روف گاردن

 

نتیجه‌گیری:
روف گاردن‌ها، علاوه بر ارائه فضای سبز و زیبا در شهرها، مزایای بسیاری از جمله بهبود محیط زیست و اقتصادی را به همراه دارند. اگرچه قیمت روف گاردن ممکن است بسته به عوامل مختلفی متفاوت باشد، اما با توجه به بازدهی طولانی مدت و مزایایی که  دارد، سرمایه‌گذاری در روف گاردن می‌تواند به شکل قابل توجیهی مورد نظر قرار گیرد. با توجه به روند رو به رشد روف گاردن‌ها در جوامع شهری، انتظار می‌رود که در آینده قیمت‌ها نیز بهبود یابد و شرایط فعلی روف گاردن در ایران روند رو به رشدی داشته باشد.

4.4/5 - (17 امتیاز)
Call Now Button